info@aleleloksal.com

Eloksal Nedir?

Eloksal, çok aşamalı bir işleme sürecidir. İlk aşamalar derinlemesine temizlik, yıkama ve kimyasal aşındırmayı içerir. Son olarak, katot bir negatif akım kaynağına bağlanır ve alüminyum parça bir pozitif akım kaynağına bağlanır ve her ikisi de elektriksel olarak iletken bir ortama yerleştirilir. Elektrik akımı uygulandığında, çözeltideki oksijen alüminyum parça ile reaksiyona girerek yüzeyde alümina oluşur. Temelde  / bir aşamada eloksaldır. İki aşamalı eloksal renk katar. Anodize kaplamada çeşitli metallerin biriktirilmesi, bronz serisinden siyaha kadar bir renk çeşitliliğini sağlar. Özel yüzeyler kırmızı, mavi, yeşil veya beyaz eloksal kaplama ile sağlanabilir.

Mevcut renkleri görmek için eloksal renkleri sayfamızı görüntüleyebilirsiniz

Eloksal Renkleri

Eloksal kaplamanın birçok faydası vardır. Yalnızca önemli ölçüde artırılmış korozyon koruması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda normal aşınmaya karşı daha fazla direnç sağlar. Eloksal kaplama ile temizlik ve bakım çok daha kolaydır. Anotlanmış yüzeyler, ikincil kaplamalar için mükemmel bir temeldir.

Eloksal, ilk olarak 1923’te Duralumin deniz uçağı parçalarını korozyondan korumak için endüstriyel ölçekte kullanıldı. Bu erken kromik asit bazlı işleme Bengough – Stuart süreci adı verildi ve İngiliz savunma spesifikasyonu DEF STAN 03-24 / 3’te belgelendi. Gereksiz olduğu bilinen karmaşık bir voltaj döngüsü için eski gereksinimlerine rağmen bugün hala kullanılmaktadır. Bu sürecin varyasyonları kısa sürede gelişti ve ilk sülfürik asit anotlama işlemi 1927’de Gower ve O’Brien tarafından patentlendi. Sülfürik asit kısa süre sonra en yaygın anotlama elektroliti haline geldi ve olmaya devam ediyor.

Oksalik asit anotlama ilk olarak 1923’te Japonya’da patentlendi ve daha sonra Almanya’da özellikle mimari uygulamalar için yaygın olarak kullanıldı. Eloksallı alüminyum ekstrüzyon, 1960’larda ve 1970’lerde popüler bir mimari malzemeydi, ancak o zamandan beri daha ucuz plastikler ve toz kaplama ile yer değiştirdi. Fosforik asit işlemleri, şimdiye kadar yalnızca yapıştırıcılar veya organik boyalar için ön işlem olarak kullanılan en yeni büyük gelişmedir. Tüm bu anotlama işlemlerinin çok çeşitli tescilli ve giderek karmaşıklaşan varyasyonları endüstri tarafından geliştirilmeye devam etmektedir, bu nedenle askeri ve endüstriyel standartlarda artan eğilim, işlem kimyası yerine kaplama özelliklerine göre sınıflandırmaktır.

Eloksal konusunda detaylı bilgi ve hizmet almak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.